Sauna – od czego zacząć przygodę z saunowaniem?

Zastanawiasz się wyjściem do saunarium? Sprawdź nasz poradnik od czego zacząć przygodę z saunowaniem.

Sauna to miejsce, gdzie panuje wysoka temperatura, zazwyczaj od 50 stopni Celcjusza do nawet 110 stopni Celcjusza. W zależności od rodzaju sauny panuje w niej niska bądź wysoka wilgotność, im wyższa temperatura, tym wilgotność jest niższa. Rodzajów saun jest na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Sauna infrared, ziołowa, solna, fińska czy też parowa sprawi, wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie.

Zatem jak przygotować się do pierwszej wizyty w saunie?


Zanim wyruszysz w drogę do saunarium oceń stan swojego zdrowia – czy nie masz przeciwwskazań do korzystania z sauny. Najpopularniejszymi przeciwwskazaniami są problemy sercowe, z układem oddechowym, niedawno przebyte operacje a także niektóre schorzenia skórne. Jeżeli czujemy się dobrze, możemy rozpocząć pakowanie niezbędnych rzeczy, które ułatwią nam pobyt na saunie.

Zobasz: Zasady poprawnego saunowania

Ręczniki do sauny

Przede wszystkim zabierz ze sobą minimum dwa duże ręczniki wykonane z naturalnych materiałów (np. bawełna) – jeden do okrycia swojego ciała podczas pobytu w saunarium, drugi ręcznik będziesz potrzebować do rozłożenia go na deskach w saunie w miejscu, w którym będziesz siedzieć. Dobrze jest mieć ze sobą trzeci ręcznik, aby pomiędzy sesjami w saunie wytrzeć nim ciało po wyjściu spod prysznica. Pamiętaj, w saunie przebywamy owinięci bawełnianym ręcznikiem, bądź całkowicie nago.

Unikamy strojów kąpielowych, które mogą prowadzić do poparzenia naszej skóry, spowodować podrażnienia, a także wydzielają niebezpieczne substancje w wysokiej temperaturze. Jeżeli planujesz wizytę w saunie parowej – ręczniki zostaw przed wejściem, z sauny korzystaj nago.

Kolejną ważną rzeczą, o której warto pamiętać wybierając się na relaks w saunie są klapki. W nich przemieszczamy się po saunarium, korzystamy w nich pod prysznicem, natomiast przed wejściem do konkretnej sauny, klapki zdejmujemy i zostawiamy je przed wejściem, tak aby nie utrudniały przejścia innym osobom.

Odpowiednie nawodnienie

Zabierz ze sobą wodę! To bardzo ważne, ponieważ podczas pobytu w saunie tracimy bardzo dużo wody. Aby nasz organizm funkcjonował poprawnie, a sauna przynosiła same korzyści musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Butelkę z wodą/elektrolitami zostaw w szatni i pomiędzy sesjami w saunie uzupełniaj płyny.

Czapka do sauny

Pakując się do saunarium nie zapomnij zabrać ze sobą czapki filcowej bądź wełnianej. Podczas pobytu w saunie głowa jest najbardziej nagrzewającą się częścią ciała. Aby uniknąć przegrzania, a także aby zadbać o swoje włosy warto w swoim wyposażeniu saunomaniaka posiadać czapkę.

Jeżeli jesteśmy już gotowi możemy rozpocząć naszą wizytę w saunie. Podczas pobytu w szatni należy zadbać o odpowiednią higienę – dokładnie umyj swoje ciało mydłem, ponieważ po wyjściu z sauny ciało będziesz obmywać samą wodą, aby nie zapychać otwartych porów w skórze i pozwolić jej na niezbędny oddech.

Owiń ciało suchym, bawełnianym ręcznikiem i ruszaj na podbój saun!

Pierwsza sesja w saunie

Pierwszą sesję rozpocznij najlepiej od najniższej półki i przebywaj w saunie tyle czasu ile czujesz, że jesteś w stanie w niej wysiedzieć. Pamiętaj aby w saunie usiąść na ręczniku, tak aby żadna część ciała nie dotykała desek. Klapki i inne przedmioty zostaw przed wejściem do sauny.

Obserwuj swoje ciało i samopoczucie. Jeżeli czujesz, że gorzej Ci się oddycha, jest Ci słabo, brakuje tchu, drętwieją Ci kończyny, niezwłocznie opuść saunę. Jeżeli czujesz się dobrze, nie przeciągaj zbytnio pierwszej wizyty, wyjdź po około 10 minutach, natomiast kolejne sesje możesz robić odpowiednio dłuższe.

Będąc w saunie postaraj się zrelaksować, zamknij oczy i pozwól sobie na zasłużony odpoczynek. Unikaj w saunie głośnych rozmów, ponieważ może to przeszkadzać innym saunującym, którzy szukają ukojenia i relaks.

Prysznic po saunie

Po zakończeniu sesji w saunie skieruj się pod prysznic, rozpocznij spłukiwanie potu ze swojego ciała ciepłym strumieniem wody, dzięki temu Twój organizm nie dozna niepotrzebnego szoku termicznego.

Gdy opłuczesz już ciało z toksyn, rozpocznij proces schładzania od stóp w stronę serca. Może to być pod prysznicem, bądź w basenie schładzającym (jeśli jest dostępny w wybranym przez Ciebie saunarium).

Następnie pamiętaj o nawodnieniu organizmu i o odpoczynku, który powinien trwać mniej więcej tyle samo czasu ile przebywaliśmy w saunie. Taki prawidłowy cykl powtórz minimum 2-3 razy.

Udanego pierwszego pobytu w saunie!


Justyna Kazberuk


Podobne wpisy